Badanie plodnosci jajnikow

Badanie płodności u ludzi polega przede każdym na poszukiwaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest pewnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które płyną z wnętrz i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Jak powinno przygotować się badanie?Badanie to powinno się dokonać w terminie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je przeprowadzić też po nowego typu urazach w strefy krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed rozpoczęciem do badania muszą zostać osiągnięte pewne standardy. Negatywnie na zysk mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna zostać przyjęta w stopniu 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a dodatkowo nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna również zostać złożona w uczciwi rodzaj.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich siłę i ruchliwość). Dodatkowo pokazuje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem polecane są i inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u mężczyzn zajmuje się i nowego rodzaju badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i całego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą być również wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się to badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje to tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono planuj wiązania się przeciwciał z plemnikiem. Musi stanowić ich tak znacznie wielu, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też nowego typie infekcje. W obiektu ich wykluczenia budowane są badania mikrobiologiczne.